Klinik Psikolog kimdir, kim değildir?

//Klinik Psikolog kimdir, kim değildir?

‘Psikolog kimdir, kim değildir; neyi yapmaya yetkindir, neyi yapmaya yetkisi yoktur?’ soruları genellikle merak edilen ve çokça sorulan sorular olmaktadır.

Psikolog unvanını almak için, öncelikle üniversitelerin Psikoloji bölümünden mezun olmak gerekmektedir. Uzman Klinik Psikolog unvanını almak ve psikolojik danışmanlık uygulamalarında bulunabilmek için Klinik Psikoloji yüksek lisans programını bitirmek ve bu aşamada danışmanlık ile ilgili daha deneyimli bir klinik psikolog gözetimi altında olmak, yani süpervizyon sürecinden geçmek gerekmektedir. Bu unvanı almış olmak hastanelerde ya da danışmanlık merkezlerinde psikolojik danışmanlık uygulamalarında bulunma hakkını kişiye veriyor olsa da, kişinin yetkinliğini arttırması için süpervizyon almaya ve uzmanlık alanıyla ilgili eğitimlere katılmaya devam etmesi tavsiye edilmektedir. Hatta benim gibi yetinmeyip uzmanlıklarını geliştirmek üzere ilaveten, sayılı üniversitelerin Klinik Psikoloji doktora programına devam edip Doktor unvanını alabilirler.

Peki, psikiyatrist kimdir, klinik psikolog ile arasındaki farklar nelerdir?

Psikiyatrist olabilmek için, kişilerin üniversitelerin Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra Tıpta Uzmanlık Sınavı’na (TUS) girmeye hak kazanmaları ve bu sınavdan başarılı olmaları gerekmektedir. Bu sınavdan başarılı olduktan sonra, devlet ya da üniversite hastanelerinin psikiyatri kliniklerinde 5 yıl boyunca psikiyatri uzmanlık eğitimini tamamlamaları gerekmektedir. Klinik psikologlardan farklı olarak psikiyatristlerin ilaç yazma yetkileri bulunmaktadır ve ilaç ile tedavi yöntemi yürütmektedirler. İlaç ile tedavinin yanı sıra psikoterapi de uygulayan birçok psikiyatrist olduğu için, psikiyatrist ve klinik psikologların birlikte çalışmaları önem kazanmaktadır.

Son zamanlarda, özellikle sosyal medyada kendisini psikolojik danışman olarak tanıtan ancak bahsedilen bu eğitimlerden geçmemiş kişilerin alanda çalıştıklarına tanık olmaktayız. Bu nedenledir ki; danışanların çalıştıkları kişilerin eğitim sürecini, uzmanlık alanını ve yetkinliğini araştırması önem kazanmaktadır. Konu ruh sağlığınız olduğunda gitmeniz gereken kişinin alanında uzman olmasına önem vermeniz yararınıza olacaktır.

By |2020-01-02T18:32:36+00:00Ocak 23rd, 2018|Categories: Klinik Psikoloji|Tags: , , , , , , |