İyi Hissetmenin Anahtarı Kendimizi Sevmek

//İyi Hissetmenin Anahtarı Kendimizi Sevmek

‘Kendimi seviyor muyum?’ Durup bir düşünün, gerçekten kendinizi seviyor musunuz? Gerçekten kendinizi olduğu gibi koşulsuz olarak seviyor musunuz? Başkalarına gösterdiğiniz sevgiyi, şefkati, anlayışı, sabrı kendinize gösterebiliyor musunuz? Bu soruya cevabınız içtenlikle evet ise, o zaman bundan sonraki kısmı bu sevgiyi sürdürmek için; eğer hayır ise de bu sevgiyi nasıl kazanabileceğinizle ilgili ipuçları edinmek için okuyabilirsiniz.

Peki, aslında kendimizi sevmek derken ne kastediyoruz? Hepimizin sevgi tanımı farklılık gösterebilir ancak şu noktalarda ortaklaşabileceğimizi düşünüyorum: şefkat göstermek, anlayışlı olmak ve kabul etmek… Çevremize karşı bu davranışları göstermek, ilginçtir ki kendimize bu şekilde davranmaktan daha kolay. Çoğunlukla çevremize gösterdiğimiz merhameti, anlayışı, kabulü kendimize göstermek konusunda eksik kalırız. Başkalarına davrandığımız gibi kendimize sevgi, şefkat ve empati ile yaklaşmak daha zor, yargılayıcı ve sert davranmak daha kolay gelir. Ne kadar acımasızca, değil mi?

“İyi hissetmenin anahtarı aslında kendimize şefkat göstermek.”

Austin – Texas Üniversitesi Psikoloji bölümünden Dr. Kristin Neff’in yaptığı araştırmalar öz-şefkatin üç boyutunun olduğunu gösteriyor:

  1. Öz-nezaket – Sevdiğiniz bir kişinin zor günlerden geçtiğini düşünün. Diyelim ki, hayatının bu döneminde başarısızlıklar yaşamış olsun. Ona nasıl davranır, neler söylerdiniz? Muhtemelen kendisini eleştirmeden dinleyecek ve kendisine sevecen ve anlayışlı olarak destek olmaya çalışacaksınız. Peki, aynı zor zamanları kendinizin yaşadığını düşünün. Aynı desteği, aynı nezaketi kendinize de gösterir miydiniz? İşte öz-nezaket tam olarak başkalarını yargılamadan dinleyebildiğiniz gibi kendinize karşı da aynı davranışları gösterebilmenizdir.
  2. Ortak insanlık deneyimi – Çoğunlukla yaptığımız başarısızlıkların ardından çektiğimiz acı başkalarının da acı çekiyor olduğu gerçeğini görmemizi engeller. Sanki bu acıyı sadece biz yaşıyoruzdur. Halbuki yaşadığımız sorunlar insan olmanın, var olmanın bir parçası.. ‘Neden ben?’ diye kendimizi yalnızlaştırmadan acının insanlığın ortak deneyimi olduğunu kendimize hatırlatmayı unutmamalıyız.
  3. Bilinçli farkındalık – Var olmanın kaçınılmaz parçasıdır acı.. Adı üstünde kaçınılmaz olunca, acıdan kaçmaya, kaçınmaya çalışmak acıyla baş etmede işlevsiz kalıyor. ‘Şu an ne hissediyorum?’a vereceğimiz yanıt, yaşadığımız olumsuz duyguların dengeli bir şekilde farkında olmayı getirmektedir. Acıyı olduğu kadarıyla kabul etmek, ne eksik ne de fazla, ve şefkatle kucaklamak beraberinde kendimizi de şefkatle kucaklamayı getirecektir.

Unutmayalım ki kendimizi hatalarımıza, kusurlarımıza rağmen değil, tümüyle beraber sevebilmek iyi oluşumuza ayna olacaktır.

By |2018-08-07T16:39:15+00:00Ağustos 7th, 2018|Categories: iyi hissetmek|Tags: , , , , , |